Kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką to obowiązkowe ciasto w sezonie rabarbarowym u nas w domu. Pojawia się u nas co roku i szybko znika!
Lubię robić kruche ciasta z różnymi dodatkami. Dzisiaj mój pomysł na ciasto z rabarbarem! Kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką to jedno z moich ulubionych ciast. Chrupiąca kruszonka połączona z kwaskowatym rabarbarem i kruchym ciastem to połączenie idealne! Nie wiem co lubię w nim najbardziej: mega kruchą kruszonkę lub połączenie kwaśnych i słodkich smaków. Koniecznie wypróbujcie ten przepis!
W naszym domu ten rabarbarowy placek znika bardzo szybko. tak szybko, że aż trudno mu zrobić zdjęcie! 😉 Lubicie ciasta z rabarbarem?
Zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku . Znajdziecie tam informacje o nowych przepisach kulinarnych na blogu. Będzie mi bardzo miło, gdy do mnie dołączycie!
Kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką przepis
- 2 szklanki mąki pszennej,
- 0,5 szklanki cukru,
- 185 g masła,
- 3 duże żółtka,
- 2 łyżki mleka,
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 kg rabarbaru,
- 6 łyżek cukru,
- powidła śliwkowe.
- 185 g mąki pszennej,
- 100 g cukru,
- 125 g masła,
- 2 łyżki cukru z wanilią.
Kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką – krok po kroku
Krok 1
Zagniatam wszystkie składniki na ciasto: mąkę, cukier, masło, żółtka, mleko i proszek do pieczenia. Ciasto wstawiam na 30 minut do lodówki albo na kilka minut do zamrażalki (tylko żeby się schłodziło).
Krok 2
Ciasto wyjmuje z lodówki i wyklejam nim blachę o wymiarach ok. 33×23 cm odłożoną papierem do pieczenia. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 0 C i piekę około 15-20 minut. Ciasto podpiekam do momentu, aż będzie lekko złociste. Wyjmuję z piekarnika i studzę.
Krok 3
Rabarbar myję i obieram. Kroję na cienkie plasterki (ok. 1 cm). Wrzucam rabarbar na gorącą patelnię. Posypuję cukrem. Podgrzewam kilka minut, aż rabarbar puści soki. Następnie przekładam na durszlak, aby okapał z niego nadmiar soku.
Krok 4
W międzyczasie przygotowuję kruszonkę. Do miski wsypuję mąkę i cukry. W rondelku roztapiam masło. Gorące masło wlewam do miski z mąką i cukrami i mieszam łyżką do uzyskania jednolitej masy.
Krok 5
Przestudzone ciasto smaruję domowymi powidłami śliwkowymi. Najlepiej, aby były one kwaśne. Można wybrać również np. porzeczkowe. Na powidła kładę rabarbar i posypuję kruszonką.
Krok 6
Ciasto wstawiam do nagrzanego do 180 0 C i piekę ok. 30-40 minut. Ostudzone ciasto prószę cukrem pudrem. Smacznego!
wygląda cudownie. Smakuje jeszcze lepiej niż wygląda. Szczególnie świeże, jeszcze ciepłe :)) pycha. Polecam!
Ciepłe ciasta są najlepsze, choć nie powinno się ich jeść!
A tam nie powinno Jak smakują to pewnie nie zaszkodzą